Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Włochy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Włochy. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 30 sierpnia 2015

Morskie, Włochy

Znad Adriatyku, okolice Rimini pochodzą te dwa ceramiczne naparstki.
Są to moje pierwsze morskie naparstki





Dziękuję za odwiedzinki ... do miłego

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Rzym

Z wiecznego miasta - Rzymu przywiozłam dość ciekawe naparstki


żywiczny ma z każdej strony inny widoczek


Nie jestem znawcą, ale ten metalowy - wygrzebany wśród breloczków - wygląda na ręczną robotę i jest w miarę ciężki

a po przeciwnej stronie
i ostatni

Dziękuję za odwiedzinki i ciszy mnie, że i Wam się podobają.

Do miłego ...


wtorek, 18 sierpnia 2015

Pompeje

Kolejne przywiezione naparstki są z Pompei, które w tym roku podziwiałam; będzie na co patrzeć i co wspominać

ten z żywicy
a po przeciwnej stronie wygląda tak
te wygląda, że są ręcznie malowane

a kolejne zwykłe porcelanowe


Może niezbyt ładne, ale dla mnie mają swoją wartość.

Dziękuję za odwiedzinki ... do miłego

niedziela, 9 sierpnia 2015

Padwa

Kolejne włoskie zdobycze są z Padwy ... tu co nieco opisałam
Ten bardzo mi się podoba

i jeszcze jeden metalowy



Dziękuję za odwiedzinki, do miłego ...

środa, 29 lipca 2015

Tivoli

Zwykły porcelanowy naparstek przywiozłam jako pamiątkę z Tivoli, uroczego małego miasteczka nieopodal Rzymu. 


Więcej na moim blogu


To największa i najpiękniejsza fontanna ogrodach willi d’Esta.


Dziękuję za odwiedzinki, do miłego ...


wtorek, 28 lipca 2015

Cascia

Kolejny pobyt w Cascii - miasteczku w górzystej włoskiej prowincji Perugia w rejonie Umbria - jeśli chcecie więcej poczytać i podejrzeć fotki zapraszam Tu.
Wybór naparstków raczej skromny, ale przywiozłam sobie 2 ceramiczne

 i 1 metalowy
 

druga strona
Podoba mi się szczególnie metalowy, a wszystkie są pamiątką i to dla mnie się liczy.



Dziękuję za odwiedzinki, do miłego ...

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Rzym

Ostatnie włoskie naparstki przywiozłam z Rzymu

metalowy
trzy odsłony 1 naparstka



Rzym - Roma – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad Tybrem i Morzem Śródziemnym, a na prawym brzegu Tybru, leży miasto-państwo Watykan.
Piękne miasto i dużo by o nim pisać …



Dziękuję za odwiedzinki, do miłego


piątek, 16 stycznia 2015

Padwa

Naparstek z Padwy (1 w trzech odsłonach), od św.Antoniego i należy do moich ulubionych.


Padwa była kolejnym miastem na naszej trasie. Miasto jest położone w północno - wschodnich Włoszech, na Nizinie Padańskiej. Powiem Wam, że jest tam co zwiedzać, moje oko przyciągnęła piękna romańsko-gotycko-bizantyjska bazylika św. Antoniego i największa w tym mieście.
Wewnątrz znajduje się grób św. Antoniego Padewskiego (Antoniego z Padwy), zwany grobem z magiczną mocą i zawsze oblegany przez tłumy.
Jest to miasto, które przyciąga, zachwyca urokliwością i pięknem. Tu po prostu chce się wrócić. 
Zachwycił mnie tez plac Prato della Valle z wyspą i fontanną pośrodku.


Sam plac ma kształt elipsy, na której znajduje się 78 posągów zasłużonych dla miasta, w tym posągi Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego podarowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1789 roku.


Dziękuję za odwiedzinki, do miłego

czwartek, 15 stycznia 2015

Monte Cassino

Ten niepozorny, metalowy naparstek kupiony w maleńkim przyklasztornym sklepiku, zawsze będzie mi przypominał karkołomną jazdę na Monte Cassino 
 

Wzgórze o wysokości 519 m.n.p.m położone we Włoszech między Rzymem i Neapolem. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino a na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie. Ów klasztor był świadkiem bitwy o Monte Cassino z udziałem II Korpusu Polskiego pod wodzą gen.W.Andersa i po wojnie odbudowany przez rząd włoski.

klasztor na wzgórzu

Obecnie turyści podziwiają pieczołowicie odbudowane opactwo i przeżywają  karkołomny wjazd na szczyt wzgórza. Droga wije się serpentynami po stromym zboczu, dostarczając również pięknych widoków na okolicę, a ile emocji … i strachu ... a na takiej drodze wyobraźcie sobie  autobus, na pokładzie którego było 62 osoby. Ja miałam mokrzusieńkie ręce i gumowe nogi. Do tego doszła jeszcze burza z grzmotami i okropnym deszczem i zjazd był jeszcze gorszy.

droga na wzgórze, w dole miasto Cassino
panorama  ze szczytu

Dziękuję za odwiedzinki, do miłego

środa, 14 stycznia 2015

Loreto

Pamiątka z Loreto

Loreto, mała włoska miejscowość w prowincji Ankona nad Adriatykiem, jest przykładem miasta, gdzie obecność maryjnego sanktuarium z tzw. Świętym Domkiem przyczynia się do rozwoju miejscowości pod względem urbanistycznym i turystycznym. Jak głosi legenda ów domek jest nazaretańskim domem Maryi i został przywieziony z Nazaretu przez włoską rodzinę De Angelis, która w ten sposób chciała go uchronić przed zniszczeniem, a tak wygląda
Są tu też polskie ślady z okresu II wojny światowej - bo to polscy żołnierze z II Korpusu Polskiego wyzwoli Loreto i m.in. uratowali przed zniszczeniem miejscowe sanktuarium. Tu też znajduje się polski cmentarz wojenny, wznoszący się trzema tarasami w górę ku bazylice loretańskiej, gdzie w 1080 grobach spoczywają nasi żołnierze.
fragment polskiego cmentarza w Loreto
 Do obserwatorów dołączyła Tulin, pięknie witam na blogu.

Dziękuję za odwiedzinki, do miłego