sobota, 14 maja 2016

Bergen, Bryggen - Norwegia

Kolejne naparstki są z Norwegii.
Ten porcelanowy z  łosiem jest od Ewy


Łosie są symbolem Norwegii.


Norwegowie, którzy mieszkają na bardziej oddalonych terenach, często z rana są budzeni stukaniem rogów łosia w okno. 
Natomiast te trzy przyleciały bezpośrednio stamtąd, bo Ania mieszka w Oslo.
Ostatnio była na wycieczce na nabrzeżu hanzeatyckim i przywiozła naparstki


Drewniany łosiowy

Z Bergen - Bryggen


Wizytówką Beregn, czyli Bryggen są domki przytulone do siedmiu wzgórz otaczających miasto, to hanzeatyckie zabudowania handlowe z XIV wieku i są wpisane na listę światowego dziedzictwo UNESCO. Obecnie mieszczą się w nich sklepy z rękodziełem i pamiątkami, restauracje, puby i muzea historyczne. 


oraz z Akwarium Morskiego w Bergen


Akwarium to mieści się na końcu półwyspu Nordes, blisko centrum i rybiego targu. Jest tam bardzo dużo zwierząt z całego świata zgromadzonych w odpowiednich sekcjach.
Jedna z sekcji przedstawia życie nadwodne i podwodne w wodach Norwegii: fiordach, oceanie, jeziorach i rzekach. W ponad 60 dużych i małych akwariach zgromadzono wiele prymitywnych gatunków ryb, bezkręgowców i innych stworzeń z Morza Północnego oraz z wód tropikalnych. Można tam zobaczyć, m.in. płaszczki, piranie, koralowce, krewetki. Wizytówką akwarium jest stado pingwinów z Bieguna Południowego, które liczy obecnie 18 sztuk. Największą atrakcją jest karmienie pingwinów i fok, które można oglądać kilka razy dziennie. Foki, dodatkowo dają popis akrobatyczny, na pożegnanie machając płetwą. Akwarium ma także do zaoferowania inne zwierzęta wodno-lądowe, m.in. krokodyle, małpki jedwabiste, jaszczurki z lasów deszczowych i węże. Jedną z atrakcji akwarium jest głaskanie małych rybek, krabów, ukwiałów, rozgwiazd i gąbek. Duże wrażenie robi także zbiornik z ławicą śledzi, których ilość jest nie do zliczenia. Akwarium Morskie w Bergen od 1960 r. jest częścią tożsamości miasta.


Ania opowiadała też różne śmieszne historie, m.in. o trollach, czyli skandynawskich mitologicznych istotach, często spotykanych w legendach, bajkach a nawet w utworach literackich. Trolle są przedstawiane jako strasznie brzydcy, ogromni i bardzo starzy ludzie, mieszkający samotnie w górskich jaskiniach  i gąszczach leśnych. Stwory te nie lubią światła słonecznegoDziękuję za odwiedzinki ... do miłego

13 komentarzy:

 1. Świetne naparstki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. No, ten z domkami jest rewelacyjny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten drewniany z łosiem jest obłędny!

  OdpowiedzUsuń
 4. All beautiful thimbles.
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 5. Very beautiful!
  I went to Norway and i liked.
  KIss

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie śliczne ale z łosiem naj naj!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muito bonitos dedais da Noruega!
  Bom fim de semana
  Beijos

  OdpowiedzUsuń
 8. Muito bonitos dedais da Noruega!
  Bom fim de semana
  Beijos

  OdpowiedzUsuń
 9. Zakochałam się w drewnianym łosiu!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkie naparstki sa pełne uroku ale ten drewniany z przestrzennym łosiem jest cudowny.

  OdpowiedzUsuń